piątek, 26 sierpnia 2016

Warsztaty 8

Matematyczno - ekonomiczna gra



W czwartek 25.08.2016 odbyły się ostatnie zajęcia w ramach projektu Mat-Wakacje 2016.
Galeria zdjęć z matematycznej gry z elementami ekonomii dostępna TUTAJ.

Dzieci same zasugerowały, że chciałyby na ostatnich zajęciach wziąć udział w grze podobnej do tej z warsztatów 5. Życzenie zostało spełnione.



Podzieliliśmy się na dwa zespoły: A i B. Każda drużyna otrzymała po 2000zł. Celem było mądre gospodarowanie pieniędzmi tak, aby zakupić jak najwięcej losów z torebki. Każdy los krył numerek zadania matematycznego lub ruchowego do wykonania. Za prawidłowe wykonanie zadania z danej konkurencji przysługiwał 1 pkt. W niektórych konkurencjach to drużyna przeciwna oceniała drużynę wykonującą zadanie. Gra była dość emocjonująca i trwała 10 rund.

Przykładowymi zadaniami matematycznymi były:
  • Jaka figura znajduje się w podstawie walca i stożka?
  • Wymień 5 rzeczy z Twojego otoczenia, które są w kształcie prostokąta.


Przykładowymi zadaniami ruchowo - integracyjnymi były:
  • Zrób 10 żabich skoków i zakumkaj jak żabka
  • Zaśpiewajcie jako zespół wszyscy razem znaną wam piosenkę


Gra rozwiązała się w ostatnich chwilach i zespół B wygrał przewagą 0.5 pkt. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie nagrody.

czwartek, 25 sierpnia 2016

Warsztaty 7

Mat-Geocatching


W środę 24.08.2016 odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu Mat-Wakacje 2016.
Galeria zdjęć z matematycznej gry terenowej dostępna TUTAJ.

Tym razem dzieciaki brały udział w matematycznej grze terenowej w łódzkich parkach: w Parku Helenów i w Parku Ocalałych. Gra była o tyle niezwykła, że łączyła w sobie matematykę, cyfryzację, geografię oraz elementy historii. Dzieci wzięły w niej udział bardzo licznie.


Gra terenowa została przygotowana z zaprzyjaźnionymi wolontariuszami ze Stowarzyszenia Przyjaciół "Mam Sąsiada" z Piotrkowa Trybunalskiego, którym temat cyfryzacji nie jest obcy - osoby te są Latarnikami - trenerami kompetencji cyfrowych.


Bardzo dziękujemy także Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi za udostępnienie sali konferencyjnej na podsumowanie gry i wyłonienie zwycięzców, za krótkie warsztaty historyczne oraz wspaniałe upominki dla dzieci objętych projektem Mat-Wakacje 2016 ze Świetlicy Podwórkowej w Łodzi! Dzięki zaangażowaniu tych organizacji nasza matematyczna przygoda była niesamowita i bardzo pożyteczna!

Źródło zdjęcia: Wikipedia

Relacja z przebiegu gry:

Na początku naszych zajęć dzieci podzieliły się na 3 zespoły. Przydatnym okazał się flipchart, na którym zostało zapisane zadanie do rozwiązania. Było to zadanie bonusowe, za prawidłowe rozwiązanie go chętny zespół otrzymywał + 2 punkty do klasyfikacji generalnej.

Zadanie polegało na wyliczeniu przybliżonych współrzędnych geograficznych - szerokości i długości. Współrzędne te wyznaczały miejsce, w którym miało nastąpić dokładne wytłumaczenie zasad gry. Na ochotnika nie trzeba było długo czekać - chętna osoba bardzo szybko i sprawnie wykonała stosowne rachunki. Tym samym jej zespół miał na starcie 2 punkty bonusowe.



Koordynat szukaliśmy za pomocą dostępnych aplikacji, zainstalowanych na smartfonach. W ten sposób znaleźliśmy miejsce zbiórki. Był to Pomnik Armii Łódź 1939. Przy pomniku wytłumaczyliśmy dzieciom zasady naszej gry terenowej. Każdy zespół wybrał swojego opiekuna grupy, który pełnił rolę cyfrowego przewodnika w poszukiwaniu lokalizacji punktów z zadaniami matematycznymi. Zespoły przybrały nazwy A, B, C.



Zasady gry:

  1. Każda drużyna musi znaleźć 6 punktów ze swoimi zadaniami do wykonania (grupę A interesują tylko zadania dla grupy A, itd.)
  2. Każdy zespół otrzymał kartę lokalizacji, na której były zapisane: numer punktu i jego współrzędne geograficzne - szerokość i długość.
  3. Każdy zespół otrzymał również kartę odpowiedzi, na którą należało nanieść rozwiązania zadań z poszczególnych punktów.
  4. Opiekunowie grup posiadali teczki z zadaniami i kopertami, w których były schowane pytania dla dzieci, zadawane po tym, jak te odnalazły swoje punkty.
  5. Opiekunowie grup służyli dzieciom swoimi smartfonami wyposażonymi w specjalistyczne aplikacje lokalizacyjne, np. Localizer GPS Offline. W ten sposób każda z grup zapoznała się z naukowym zastosowaniem smartfona, GPS-em oraz systemem operacyjnym Windows Phone 8.1 i Windows Phone 10.
  6. W tej grze nie zwyciężała grupa, która najszybciej znalazła punkty orientacyjne, a ta, która najdokładniej wykonała swoje zadania i naniosła rozwiązania na karty odpowiedzi! Każde zadanie było punktowane w zależności od trudności i ilości odpowiedzi na postawione pytania.


Przebieg gry:

  1. Punkt 1 - Ławka przy altance, Park Helenów

    Szerokość geograficzna: 51,7818885
    Długość geograficzna: 19,4685156
    Zadanie: Otrzymasz od opiekuna grupy zadanie związane z 10 termometrami - pod każdym termometrem zapisz, jaka jest nim temperatura. Ułóż je w kolejności rosnącej.
    Odpowiedź: Posortowane: -19, -12, -5, -2, 0, +5, +11, +18, +20, +30



  2. Punkt 2 - klomb, Park Helenów

    Szerokość geograficzna: 51,7827171
    Długość geograficzna: 19,4682334
    Zadanie: Otrzymacie zadanie od opiekuna, gdzie połączycie rosnąco gwiazdki. Co wyszło jako rozwiązanie? Zróbcie zdjęcie grupy z Waszym rozwiązaniem na tle parku.
    Odpowiedź: Łódka



    Rozwiązania zadania - zdjęcia drużyn:

    • Zespół A
    • Zespół B
    • Zespół C


  3. Punkt 3 - Pomnik "Gwiazda Dawida", Park Ocalałych

    Szerokość geograficzna: 51,7849733
    Długość geograficzna: 19,47110789
    Zadanie: Z ilu trójkątów składa się gwiazda Dawida? Komu poświęcony jest pomnik?
    Odpowiedź: Gwiazda składa się z 8 trójkątów - 2 dużych, 6 małych (zależy od punktu widzenia - punktowane odpowiedzi to też 2 lub 6). Pomnik jest poświęcony Sprawiedliwym wśród narodów świata - Polakom, którzy ukrywali Żydów



  4. Punkt 4 - Kopiec Pamięci w Parku Ocalałych

    Szerokość geograficzna: 51,7820068
    Długość geograficzna: 19,4681107
    Zadanie: Wejdźcie do Centrum Dialogu i w dowolny sposób dowiedzcie się, ile jest drzew w Parku ocalałych i dlaczego ich aż tyle?
    Odpowiedź: Jest 609 drzew upamiętniających 609 Ocalałych.



  5. Punkt 5 - stoły szachowe, Park Helenów

    Szerokość geograficzna: 51,7826514
    Długość geograficzna: 19,4681107
    Zadanie: Otrzymacie od opiekuna grupy krzyżówkę matematyczną. Należy ją rozwiązać, a następnie nakręcić całą grupą film matematyczny i podać hasło.
    Odpowiedź: 1) centymetr; 2) punkt; 3) kilogram; 4) liczby; 5) odcinek; 6) dwa; 7) decymetr; 8)półprosta; hasło to: EUKLIDES

    Filmy matematyczne dzieci:

    • Zespół A



    • Zespół B



    • Zespół C



  6. Punkt 6 - altanka, scena muzyczna, Park Helenów

    Szerokość geograficzna: 51, 7820068
    Długość geograficzna: 19,4684038
    Zadanie: Zaśpiewajcie ulubioną piosenkę, ale w jej treści musicie użyć słowa "Matematyka". Zaśpiewajcie, że matma jest fajna. Nakręćcie film!
    Odpowiedź: Filmy z piosenkami



    Występy dzieciaków:

    • Zespół A


      Zespół A próbował nakręcić film ze swoją piosenką, jednak sprzęt nie działał, jak powinien, i w konsekwencji zachował się jedynie 3 sekundowy fragment z tego, co chciały zaprezentować dzieci. Doceniamy jednak starania.


    • Zespół B



    • Zespół C

Dzieci najpierw znalazły punkty 1, 2, 5, 6, umiejscowione w Parku Helenów. Było przy tym dużo zabawy i współpracy w grupach. Następnie udaliśmy się do Parku Ocalałych, aby znaleźć kolejne dwa punkty. Gdy dzieci odnalazły ostatni punkt na kopcu, poszły, zgodnie z treścią zadania, do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Po wykonaniu zadania czekała na nie niespodzianka.


Zrobiliśmy zbiórkę w cieniu i wspólnie udaliśmy się w dalszą podróż pełną przygód.
Dzięki uprzejmości pana Szymona Pawlaka z Centrum Dialogu, udostępniona została nam sala konferencyjna, w której mogliśmy wyłonić zwycięską drużynę i omówić przebieg naszej gry.
Dzieci usiadły drużynami na sali. Wszyscy z niecierpliwością czekali na werdykt. Ale zanim to nastąpiło każdy z uczestników gry został poproszony o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej na zakończenie projektu, która składała się z kilku zadań z matematyki. Podczas, gdy dzieci rozwiązywały zadania, koordynatorka matematycznej gry terenowej przystąpiła do sprawdzania kart odpowiedzi zespołów A, B, C.



Gdy dzieci wypełniły ankiety ewaluacyjne, a wyniki gry nie były jeszcze znane, przyszedł czas na krótkie warsztaty historyczne, dotyczące miejsca, w którym się znajdowaliśmy. Pan Michał Adamiak z Centrum Dialogu przybliżył dzieciom historię tego miejsca. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana to instytucja powstała w 2010 roku. Jego celem jest prowadzenie działalności w zakresie popularyzowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz innych kultur mających znaczący wpływ na rozwój miasta. Więcej informacji na temat Centrum TUTAJ.



Dalej, nastąpiło rozstrzygnięcie naszego Mat-Geocatchingu. Dwie drużyny zajęły równocześnie drugie miejsce z wynikiem 38 pkt. Pierwsze miejsce przypadło zespołowi B, który zebrał łącznie 45pkt (w tym 2 pkt bonusowe za znalezienie punktu 0). Maksymalnie można było osiągnąć 58pkt za rozwiązanie wszystkich zadań.



Każda drużyna otrzymała wspaniałe nagrody od Centrum Dialogu. Dzieci były bardzo zadowolone. Wykonaliśmy kilka zdjęć pamiątkowych.

Po powrocie na Świetlicę Podwórkową dzieci otrzymały dodatkowo pamiątkowe dyplomy od Latarników ze Stowarzyszenia Przyjaciół "Mam Sąsiada" za udział w matematycznej grze terenowej po Łodzi. Każdy uczestnik dostał także fajny latarniczy notes.
Gra terenowa wypadła bardzo dobrze, dzięki życzliwości i pomocy wielu osób oraz dzięki dobrej pogodzie. Połączenie matematyki z cyfryzacją, geografią i historią poszerzyło horyzonty młodych, ciekawych odkrywców. :)